aimagazine
Zmeny na trhu práce a ako sa v nich nestratiť
17. Nov. 2022 | autor: READYCON Slovensko 2022
Ako sa zorientovať na rýchlo sa meniacom trhu práce a aké trendy by mal každý uchádzač o zamestnanie brať na vedomie? Odpovede na tieto otázky ako aj vlastné postrehy na súčasnú situáciu predstavili odborníci z rôznych pracovných odvetví na Slovensku na podujatí READYCON Slovensko 2022.


“Už druhý ročník podujatia READYCON sa nám na Slovensku podarilo úspešne zorganizovať najmä vďaka ochote pedagógov z našich partnerských stredných škôl, ktorí motivovali študentov k účasti a prispeli k bezproblémovej organizácii. V neposlednom rade taktiež patrí veľká vďaka mnohým odborníkom z našich partnerských organizácií. Všetkým partnerom ďakujeme a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu, ktorej cieľom bude zlepšenie pripravenosti mladých ľudí na vstup do pracovného života,” uviedol Dominik Hamaj, spoluzakladateľ projektu.

Aký bol READYCON Slovensko 2022?
91 zapojených organizácií, viac ako 16 000 študentov z 257 stredných škôl, desiatky odborných tém a viac než 40 špecialistov, ktorí sa spolu podieľali na online konferencii s cieľom ponúknuť mladým ľuďom čo najlepší odrazový mostík pre úspešné začatie ich kariérneho života.

Zručnosti pre 21. storočie
S prezentáciou, vďaka ktorej koniec študentských časov už nebude strašiakom, otvorila podujatie Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. Ponúkla svoj odborný pohľad na slovenský trh práce, ako funguje, aké má špecifiká a aké pracovné miesta u nás vznikajú, aké naopak zanikajú. Prednáška priniesla konkrétne informácie, ktoré účastníkov uviedli do obrazu, zbavili obáv a nasmerovali ich prvé kariérne kroky na správnu cestu. Celé podujatie sa konalo aj vďaka podpore Profesie, ktorá nad podujatím prevzala generálne partnerstvo.
Vieš sa predať a ukázať svoje kvality? Prečo by si mali vybrať práve teba? Toto sú otázky, ktoré by si mal každý študent pred príchodom na pohovor položiť. Ide o zručnosti 21. storočia, ktoré ponúkajú možnosť vytŕčať z radu a ukázať, že práve ty si ten výnimočný kandidát, ktorého sa oplatí si zapamätať.
Vďaka účasti a podpore spoločnosti Cambridge Study sa účastníci READYCON-u dozvedeli, že svoju motiváciu najlepšie demonštrujú na základe príkladov zo života, alebo že dobrý motivačný list nie je generický, ale špecificky napísaný pre konkrétnu firmu, či univerzitu. Zástupcovia projektu inovujme.sk sa zamerali na synektiku, alebo precvičovanie kreatívnych schopností, ktoré sa dajú uplatniť v akejkoľvek oblasti. Dôraz kládli aj na význam inovácií v podnikateľskom prostredí a vysvetlenie, prečo by firmy bez nich zanikli.

Softvérový vývoj aj život na Marse
Čo je to softvérový vývoj, softvérová aplikácia a ako prebieha životný cyklus aplikácie?

Toto boli hlavné témy, na ktoré sa zameral panel Informačné technológie v praxi v spolupráci so spoločnosťou Alanata. Študenti sa mohli dozvedieť, ako sa tvorí aplikácia a aké zručnosti jej tvorca potrebuje, ako vyzerá technologický postup tvorby aplikácie, ako je možné merať výkonnosť vytvoreného produktu, ale aj aké možnosti získania praxe majú študenti ešte počas štúdia.
Zmiernenie dopadov klimatickej zmeny si v princípe vyžaduje použitie takých technológií a postupov, aké by boli (či radšej budú?) potrebné pre osídlenie planéty Mars. Neexistencia ropy, uhlia a zemného plynu a naša závislosť na fosílnych palivách majú spoločné riešenia. Zástupcovia zo Slovenských elektrární vo svojej prednáške predstavili megatrendy v oblasti využívania uhlíkových a nízkouhlíkových technológií vo svete a v rámci relácie Elektrotechnika v praxi ukázali študentom, aké príležitosti im tento odbor prináša.

Firemná kultúra a jej vplyv na rozhodovanie uchádzača
Vďaka spolupráci so spoločnosťou Lidl Slovenská Republika sa na READYCON-e otvorila aj téma obchodu a služieb. Firemná kultúra je jednou z prvých oblastí, o ktoré sa zvyknú uchádzači o zamestnanie zaujímať a preto v Lidl sami hovoria: „sme síce diskont, ale nechceme byť diskontný zamestnávateľ.“ Spoločnosť si plne uvedomuje silu konkurencie na trhu práce a jej stratégiou v boji o zamestnanca je zohľadňovanie potrieb uchádzačov a neustále zlepšovanie pracovných podmienok, čo v praxi priťahuje mnohých absolventov. Okrem témy firemnej kultúry zástupcovia spoločnosti Lidl priblížili aj rozvoj a vzdelávanie zamestnancov a budovanie zamestnávateľskej značky.
Moderná fabrika, sofistikovaná a automatizovaná výroba a minimálna environmentálna záťaž sú charakteristikami moderných výrobných spoločností. O tom, ako sa dá efektívne pristupovať k výrobe v cementárenskej praxi prišiel porozprávať Michal Kárník z Považskej cementárne – cementárne 21. storočia. Okrem aplikovania moderných a environmentálne zodpovedných procesov výroby vysvetlil, ako sa v Považskej cementárni snažia poskytovať čo najlepšie podmienky pre svojich zamestnancov a prečo považujú za dôležité, aby zamestnanci dbali na svoj osobnostný a odborný rast.


Digitalizácia v stavebníctve, zdravotníctve, financiách
Využívanie dronov, 3D technológií a moderných architektonických postupov zmenilo oblasť stavebníctva na nepoznanie. V ďalšom bloku odborných relácií, tentokrát zameraných na Stavebníctvo v praxi, sa firma STRABAG zamerala na inovácie a digitalizáciu, ktoré sa stali každodennou súčasťou jej podnikania. Spoločnosť je priekopníkom moderného stavebníctva a dnes zamestnáva viac ako 74 000 ľudí v 700 pobočkách po celom svete. Tajomstvom úspechu je okrem kladného postoja k inováciám aj dôraz na tímovú spoluprácu, odbornosť a chuť napredovať.
Bioinžiniering či telemedicína? Pomocou najnovších technológií to už nemusia byť len vzdialené pojmy, ale realita vznikajúcich nemocníc budúcnosti. Na tému používania inovácií a technológií v lekárskej praxi sa zamerala Andrea Švrčková s kolegami zo Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti.
Odborná relácia Financie v praxi taktiež priniesla množstvo užitočných poznatkov a priblížila smer, akým sa oblasti bankovníctva, poisťovníctva či kryptomien posúvajú dopredu. Svet financií je jednou z oblastí, ktoré digitálne technológie zmenili na nepoznanie. Okrem moderných produktov, ktoré priniesli, zmenili aj to, ako dnes peniaze vnímame. Prednášky ponúkli odborný pohľad na pokrok v oblasti financií a vysvetlili, aké príležitosti študentom prinášajú.

Trh práce sa stal flexibilnejší
K trendom a zmenám, ktoré sa dejú na trhu práce dlhodobo, sa počas posledných dvoch rokov pridali aj pandemické obmedzenia. Tie nás naučili k zamestnaniu pristupovať oveľa flexibilnejšie. Pojem hybridná práca sa dostal do povedomia tak HR manažérov ako aj samotných uchádzačov. Homeoffice sa v mnohých odboroch stal bežnou praxou a schopnosť používať digitálne technológie samozrejmosťou.
Hybridná forma je najvhodnejším formátom aj pre READYCON konferenciu, pretože umožňuje spojiť študentov z regiónov s odborníkmi a úspešnými Slovákmi pôsobiacimi aj mimo Slovenska. Neoddeliteľnou oporou pri organizácii tohto formátu bola aj tento rok spolupráca so svetovou spoločnosť s koreňmi práve na Slovensku – Slido. Vďaka aplikácii Slido sa súčasťou jednotlivých rečníckych vstupov stali aj interaktívne prvky, ktoré študentom umožnili reagovať na prezentovanú problematiku.
READYCON – najväčšia online udalosť o budúcnosti práce pre maturantov je jednou z mála iniciatív, ktoré poskytujú mladým ľuďom vstupenku do ďalšieho života a návod, ako sa nestratiť v množstve zmien a informácií, ktoré ich čakajú. Je to príležitosť, ktorá by sa mala dostať ku každému študentovi a veríme, že ďalšie ročníky budú v tomto trende pokračovať.
aktuálne vydanie zobraziť archív vydaní
ai magazine 3/2023 vyšiel 6.7.2023
PDF číslo na stiahnutie
ai magazine 4/2023 vyjde 8.9.2023
Uzávierka podkladov 24.8.2023
partneri
LEADER press, s.r.o., vydavateľstvo odborných časopisov, Dolné Rudiny 2956/3, 010 01 Žilina
© LEADER press, s.r.o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
0.0126 s.